"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestujaca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarzadzajaca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona internetowa Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Izerskie
wspólfinansowana jest ze srodków Unii Europejskiej w ramach dzialania 19 Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader,
poddzialanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów biezacych i aktywizacji

04-03-2014

Konferencja podsumowująca projekt współpracy SZKOT

Konie wracają - W pałacowej powozowni o wędrówkach na końskim grzbiecie

„... i tylko koni żal”... to słowa piosenki, ale już trochę nieaktualne, bo konie wracają! Dla miłośników hippiki, a precyzyjnie – rajdów i wycieczek na koniach mamy dobrą wiadomość – właśnie powstały nowe odcinki szlaków końskich, na obszarze trzech stowarzyszeń. U nas, w Partnerstwie Izerskich, na Wzgórzach Dalkowskich oraz w Borach Dolnośląskich, co oznacza, że nawet ci, którzy nie czują się pewnie jadąc na końskim grzbiecie drogami i polami, mając przy sobie komplet map nie powinni obawiać się, że się zgubią.

 

- To nie tylko 500 km szlaków dobrze oznaczonych przez specjalistów – powiedzieli uczestnicy spotkania, które zorganizowali Partnerzy projektu na terenie Stowarzyszenia LGD Partnerstwa Izerskiego – To także elementy baz i infrastruktury służącej tej turystyce, która przeżywa okres sanacji. Po długich dekadach, w których konie były uznawane za przeżytek, poza imprezami sportowymi i aukcjami, teraz wracają. Nie tyle do łask, ile do pracy. Już nie do orki i do wozów z węglem, ale pod siodło.

 

Na Pogórzu Izerskim pojawiają się też, i hodowle koni rozmaitych ras (śląskiej, polskiej, islandzkiej), małe i większe stadniny, ale też coraz szersza oferta rajdów. W Stankowicach (gmina Leśna), w Radomicach, czy Modrzewiach (gmina Wleń), w Sobocie (gmina Lwówek Śląski), i w kilku innych miejscach można zobaczyć spore końskie gromady, skorzystać z oferty turystycznej.

 

Goście konferencji, która kończyła projekt, a odbywała się w… powozowni (dawnej, dla uściślenia) pałacu Brunów pod Lwówkiem, dziś zmienionej na salę balową, o niezwykłej atrakcyjności, mówili o szlakach w Rumunii, czy Francji, trochę narzekając, nie zawsze słusznie.

 

Można powiedzieć, że dyskusja odbywała się „równolegle”. Jedni wyrażali swoją ogromną satysfakcję, że oznaczono tak wiele kilometrów atrakcyjnych szlaków, drudzy przestrzegali, że może się stać tak, że wędrówki konne będzie można prowadzić tylko wyznaczonymi szlakami, a przecież koń – to synonim swobody i wolnego wyboru. Tak można było zrozumieć wspomnienia koniarzy, którzy byli w Rumunii i w tamtejszych Karpatach wędrowali, gdzie chcieli, a u nas nie mogą, bo „jakiś niby park narodowy jest po drodze...” – powiedzieli z nieudawanym lekceważeniem. I we Francji też można jeździć konno od zamku do zamku, a u nas – nie. Podniosły się także głosy, że muszą nastąpić uregulowania prawne pozwalające na przekraczanie dróg publicznych, w tym dróg szybkiego ruchu. – Dziś szalki są doprowadzone do drogi i od drogi – skarżyli się amatorzy wędrówki – bo są problemy z przejazdem przez autostradę w okolicach Zgorzelca... I po lasach też należałoby swobodnie jeździć, bo przecież tam nie ma zagrożenia kolizji z samochodami...

 

Ale byli i inni, którzy tonowali te roszczenia. – Fakt, że powstały szlaki jest budujący – mówili. – To bowiem oznacza, iż każdy turysta, który niekoniecznie świetnie zna teren, może wziąć mapy i bezpiecznie wędrować. A organizatorzy wędrówek w formule obozów nie muszą się do końca trzymać kurczowo szlaków, jednak powinni myśleć o bezpieczeństwie. Nie można bowiem swobodnie jeździć w obszarze lasów, gdzie trwa praca, są wyręby, itp. Nie można przekraczać dróg szybkiego ruchu w miejscach atrakcyjnych dla koniarzy, bo to się może skończyć dramatycznie i musiałoby się tak skończyć. Kolizja auta i konia ma wynik przesądzony – nikt z tego nie wyjdzie cało.

 

- Leśnicy będą pomagać i chcą pomagać – padło ze strony przedstawicieli nadleśnictw i dyrekcji lasów państwowych – a jeźdźcy powinni podporządkować się przepisom. Jest miejsce na dobry, wartościowy dla wszystkich kompromis, a wytyczenie tych 500 km szlaków stanowi najlepszy tego dowód. Burmistrz Wlenia, B. Mościcki odniósł się do niektórych wypowiedzi wprost i stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód, by wędrówki konne odbywały się drogami gminnymi, czy śródpolnymi i jakiekolwiek obawy w tym względzie są niezasadne, ale... do fundamentalnych obowiązków organizatorów takich inicjatyw należy przede wszystkim myślenie o bezpieczeństwie, a potem – o atrakcjach.

 

Sławomir Trojanowski, Jerzy Ślusarczyk, Leszek Banach i Tadeusz Łozowski, najbliższy nam (geograficznie, bo Nadleśniczy Lwówka Śląskiego) otrzymali za współudział w tworzeniu szlaków symboliczne upominki.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Dolnośląskiego Dyrektor Jacek Kaszuba i Urzędu Marszałkowskiego Lubuskiego Józef Giemza – powiedzieli publicznie, iż są zbudowani efektami pracy Partnerstw i uporządkowaniem sporej sfery oferty turystycznej, które – jeszcze nieśmiało, ale stale – wciąga wielu zainteresowanych niekonwencjonalnym spędzeniem wolnego czasu. Zadeklarowali, że po pomyślnym zakończeniu tego etapu łatwiej będzie aplikować o środki, bo widać, że są one dobrze wykorzystywane.

 

- Oczywiście, że musimy wciąż zdobywać nowe doświadczenia, już praktyczne – konkludowała Bożena Mulik – a ta praca jest ważnym, ale pierwszym etapem. Jest ważna, bo niewiele jest inicjatyw, które integrują pracę kilku LGD, a myśmy dowiedli, że to jest możliwe i możemy czerpać z tego sporo satysfakcji.

 

 

Galerie

Konferencja SZKOT

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestujaca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarzadzajaca PROW 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona internetowa Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Izerskie
wspólfinansowana jest ze srodków Unii Europejskiej w ramach osi IV LEADER,
dzialanie 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy dzialania.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestujaca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarzadzajaca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona internetowa Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Izerskie
wspólfinansowana jest ze srodków Unii Europejskiej w ramach dzialania 19 Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader,
poddzialanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów biezacych i aktywizacji

Warsztat refleksyjny (Ewaluacyjny) Punkt konsultacyjny w Mirsku - fotorelacja Konferencje PROW 2014-2020
Znajdz nas na Facebooku